Wiadomo, że kiedy piszemy prace licencjackie lub magisterskie, cały czas współpracujemy z promotorem. Czego właściwie możemy się po tej współpracy spodziewać?
Przede wszystkim promotor musi czytać (przynajmniej dwukrotnie) przygotowywane prace licencjackie i magisterskie. Co do pierwszego czytania, to zwykle student prezentuje poszczególne fragmenty swojej pracy. Dopiero w drugim czytaniu promotor czyta całość pracy, w której powinny zostać już wprowadzone wstępne korekty (na podstawie zaleceń promotora).
To jednak nie jedyne zadanie promotora. W przypadku, gdy ma on jakieś zastrzeżenia do samej struktury pracy, powinien zaproponować jakieś zmiany. Również styl pisania i argumentacja powinna zostać przez niego rzeczowo omówiona oraz, jeśli to konieczne, poprawiona.
Naturalnie obowiązkiem promotora jest także pomoc w kwestii wybrania tematu oraz metody badawczej. Warto nadmienić, że prace licencjackie, które mimo uwag promotora nie zostaną poprawione, zostaną źle ocenione.
Ostatecznym zadaniem promotora jest właśnie ocena pracy licencjackiej. Oceniany jest jej ostateczny efekt, czyli praca już oprawiona, sformatowana itd., której nie da się już poprawiać.