Przygotowywane przez studentów prace licencjackie nie są wliczane do punktacji ECTS

Od trzech lat w Polsce w edukacji obowiązuje system boloński, wedle którego studia wyższe dzielą się na etap licencjacki oraz magisterski (uzupełniający). Studenci kończący te pierwsze piszą prace licencjackie, natomiast drudzy - magisterskie.

System boloński zakłada również możliwość odbycia części edukacji poza macierzystą uczelnią, w tym za granicą. Aby usprawnić porównywanie efektów kształcenia odbytego w różnych ośrodkach, wprowadzono standardy ujednolicające, w tym punkty ECTS (skrót od angielskiego European Credit Transfer System), czyli Europejskiego Systemu Transferu Punktów.

ECTS jest zbiorem przepisów, procedur stworzonych przez Komisję Europejską. ECTS gwarantuje, że do programu studiów odbywanych na uczelni macierzystej zostaną wliczone również przedmioty zaliczone na innych uczelniach (w ramach jednego kierunku).

ECTS zostały pomyślany jako stymulator międzyuczelnianej, międzynarodowej współpracy, integracji środowiska akademickiego (system wchodzi w skład programu Erasmus - międzynarodowej wymiany studenckiej).

Wszystkim studentom wylicza się punkty ECTS, które określane są przed radę danego wydziału. Punkty te wpisuje się do karty egzaminacyjnej oraz indeksu.

Studenci odbywający część edukacji za granicą również piszą prace licencjackie. Osoby, które nie mogą sobie poradzić z tym zadaniem, proszą o pomoc w pisaniu prac. Wsparcie może obejmować np. przygotowanie materiałów.